EKSPERT URS Polska - Piotr Olczyk
Auditor Wiodący ISO 28000, ISO 9001 oraz specjalista w zakresie TAPA i TSR. Od lat specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń, które bazują na biznesowym doświadczneiu zdobytym w firmach z obszaru logistyki i transportu.
Wymagania dla dostawców i firm transportowych w zakresie bezpieczęństwa łańcucha dostaw
Obecnie coraz więcej firm będących uczestnikami łańcucha dostaw stawia nie tylko na jakość świadczonych usług, ale też na bezpieczeństwo. Działalność transportowa związana jest z szeregiem zagrożeń, które firma logistyczna musi wziąć pod uwagę. Nie jest sztuką posiadanie pojazdu, znalezienie załadunku i przewiezienie go z punktu A do punktu B. Sztuką jest zrealizowanie tego wszystkiego zgodnie z wymaganiami prawa oraz oczekiwaniami klienta. Przedsiębiorstwa coraz częściej oczekują od firm transportowych certyfikatów poświadczających bezpieczeństwo łańcucha dostaw i wysokiej jakości świadczonych usług. Bez nich coraz trudniej będzie nadążyć za zachodnią konkurencją w walce o lukratywne kontrakty. Ich zdobycie przynosi firmie szereg organizacyjnych i operacyjnych korzyści w całym łańcuchu dostaw.
Rozwiązania dedykowane branży TSL (AEO, ISO 9001, ISO 28000)
ISO 28000 - cel to poprawa bezpieczeństwa łańcuchów dostaw, w szczególności w obszarze transportu towarów. Koncentracja na przepływie i bezpieczeństwie fizycznym towarów.
ISO 9001 - cel to Poprawa ogólnej wydajności procesów i zapewnienie podstaw dla inicjatyw zrównoważonego rozwoju. Koncentracja na zarządzaniu procesowym
AEO - Pozwolenie AEO uprawnia do korzystania z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej w zakresie bezpieczeństwa i ochrony oraz uproszczeń podczas odpraw celnych.
Proces wdrożenia systemów zarządzania
Proces wdrożenia systemów zarządzania podzielony jest na kilka etapów:
- Analiza dotychczasowego sposobu funkcjonowania firmy (procesy, odpowiedzialności, ryzyka, zagrożenia)
- Szkolenia dla pracowników
- Tworzenie dokumentacji systemu zarządzania
- Wdrożenie praktycznych rozwiązań
- Przeprowadzenie Audytu Wewnętrznego oraz Przeglądu Zarządzania
ISO 28000 - Jak przebiega audyt certyfikujący?
Certyfikacja składa się z dwóch etapów oddalonych od siebie o co najmniej 2 tygodnie:
faza pierwsza - na tym etapie weryfikacji podlega dokumentacja systemu
faza druga – właściwy audyt certyfikujący. Podczas tej fazy audytor zbiera dowody na poprawne działanie systemu zarządzania (poprzez rozmowy z niektórymi pracownikami, obserwację ich pracy oraz przegląd zapisów, instrukcji, procedur). Obszary na których koncentruje się audyt to: bezpieczeństwo ogólne, wymagania prawne, dobór i kryteria współpracy z dostawcami i podwykonawcami, sposoby komunikacji w firmie, sytuacje awaryjne, realizacja celów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa.
Korzyści z wdrożenia i certyfikacji systemów zarządzania bezpieczeństwem łańcucha dostaw
Certyfikat ISO 28000:
- potwierdza, że firma zmniejsza ryzyko wystąpienia zagrożeń i skutecznie zareaguje w razie problemów (np. próba kradzieży lub oszustwa, wypadek, awaria).
- wymusza sprawowanie nadzoru nad całym łańcuchem dostaw a nie tylko wewnątrz własnej firmy
- ułatwia pozyskiwanie klientów, którzy doceniają gwarancję bezpieczeństwa przewożonych towarów
- w odróżnieniu od innych norm, ISO 28000 koncentruje się na problemach i zagrożeniach branży transportowej
W razie pytań, zapraszamy do kontaktu:
info@urs-polska.pl